On-line nástěnka výboru
Na on-line nástěnku připnuto 4.7.2024:
Grafy zpracované Michalem Milerskim:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na on-line nástěnku připnuto 20.6.2024
Postřeh a doporučení pana Petra Šimečka:
Naše valaška je dnes už mimo ohrožení, že by zanikla nebo se na ni zapomnělo. Má dostatečnou podporu zanícených chovatelů. Dosud se plemenářský program zaměřoval na to, aby zůstala její fenotypová pestrost, aby se nezmenšovala její genetická základna. Vyjádřeno jednoduše: každý jedinec, baran i matka by po sobě v chovu měli zanechat potomstvo.
Naši předchůdci takto neuvažovali, oni se snažili do chovu vybírat potomky těch nejlepších jedinců a tak posunovat chov k vyšší užitkovosti, ačkoliv tehdy nebyla žádná plemenářská služba nebo kontrola užitkovosti.
Myslím si, že dlouholetí, skalní chovatelé, kteří jsou jádrem našeho klubu, by při přednostním zachování dosavadní praxe, mohli postupně chov posunout dále. Jedná se o plodnost, mléčnost a bezrohost.
Plodnost
Na trzích se vždy prosadí pěkný, velký baran. A tak se stává, že chovatel, aby uspěl a neměl ostudu, odchovává častěji jedináčky. Zásadou by mělo být, aby na trh přicházeli jen barani od plodných matek. Přitom konkrétní baran nemusí být nutně z dvojiček. Uvedu příklad: mám devítiletou ovcu, bahnila se sedmkrát. Jednou měla jedno, třikrát dvojičky, dvakrát trojičky a letos jednoho baránka. Celkem plodnost 200% a všechny vždy odchovala. Letošní baránek by se mohl odchovat a nabídnout jako nositel plodných genů. Tento její dosavadní příběh by mohl chovatel pověsit na A4 na ohradu na trhu. Zájemci si toho určitě všimnou. Ne všechno lze uvést do katalogu a takovéto neformální upozornění není na škodu. Ostatně v katalogu na řádku informací o matce klasifikovaného berana, hned za informací o jejím plemeni najdeme několik čísel, které informují o dosavadní reprodukci této bahnice (počet let v reprodukci/ počet vrhů/ počet narozených jehňat, počet odchovaných jehňat/kód plodnosti). Například v posledním katalogu z trhu na Bludičce najdeme u matky berana kat.č. 13 záznam 9/9/15/14, což značí, že matka berana je 9 let v reprodukci (věk bahnice -1), měla 9 vrhů, narodilo se ji 15 jehňat a 14 z nich odchovala. Opravdoví chovatelé valašek by na trh neměli předvést jiného barana, než po zaručeně plodné matce. Šlechtitelé a bonitéři na to určitě dohlédnou. Nepotřebujeme valašky, které jsou vyžrané jako buldoci, mají 60 kg, povalují se okolo hangáru a těžko chodí po strmém chudobném pasynku.
Mléčnost
Je pravda, že na trh se většinou dostanou jedinci od mléčných matek, jsou větší. Přesto není na škodu si všímat mléčnosti matek. Nemáme kontrolu užitkovosti mléčnosti, ta je příliš náročná. Navíc, moc smyslu by to nemělo, protože jde jen těžko srovnávat možnosti výživy v jednotlivých chovech. Větší rozdíly jsou v mléčnosti matek mezi chovy s tradiční a nadprůměrnou výživou, než mezi jednotlivými zvířaty v chovu. Přesto často stačí pohled zkušeného chovatele ve vlastním chovu, že ta jedna, nebo těch několik mají už před obahněním a dlouho po něm krásné vemeno a že jehně už na konci léta každoročně přeroste matku. U čísla těchto si poznačím velké „M“ a vím, že jejich potomky třeba zařadit do chovu, nebo prodat zájemci na Slovensko, který má dojné stádo. Dědivost mléčnosti je poměrně vysoká. Vysoce dojné plemeno lacaune z Francie bylo před několika desetiletími obyčejné, nijak nepřevyšující v ničem ostatní místní plemena. Cíleným tvrdým výběrem na mléčnost se z něho během krátké doby stalo specializované, špičkové dojné plemeno. Dokonce až tak, že se už často ani nepase a jen intenzivně krmí jako holštýnské krávy. Ale to není náš cíl, ovca by měla vypást pro krávy těžko přístupné nebo chudobné pozemky. Za těchto okolností nemůže chtít špičkovou užitkovost.
Bezrohost
Dříve bylo ve stádech původních valašek většina ovcí šutých a jen asi 20% rohatých. Teprve u nás došlo k tomu, že je tomu spíše naopak. Rohy u matek jsou atraktivní a mnohými chovateli považovány za plemenný znak. Nepřipusťme, aby se šuté ovce z chovů vytrácely, važme si jich. Mají svoje přednosti. Určitě by stálo za to, aby skalní chovatel připsal k číslu barana na trhu „Š“, byl-li baran od šuté matky. A šuté ovečky, pokud jinak splňují vše - např. sortiment vlny, zařazovat do dalšího chovu.